Брз и евтин ручек – Ќофтиња од компири

Доволни ви се само компири за да подготвите вкусен ручек

Потребни состојки:

1 килограм компири
200 грама кашкавал
2 главици кромид
4 јајца
прстофат мирудија
прстофат пипер
брашно за валање
масло за пржење

Начин на подготовка:

Излупете го компирот, исечете го и сварете го. Исцедете го и ставете го во посебен сад. На варениот компир додајте му кашкавал, рендан кромид, едно јајце, прстофат мирудија и пипер, сето тоа убаво измешајте го и изгмечете го компирот со виљушка.

Во посебна чинија ставете го брашното, а во друга изматете ги останатите јајца. Подмачкајте го тавчето со масло. Гледајте маслото целосно да го покрие дното, бидејќи додека компирот се пржи ќе ја впие маста.

Издвојте парчиња од смесата и формирајте ќофтиња, валајте ги прво во брашно, па во јајца. Пржете ги додека не заруменат. Можете да ги послужите со доматен сос, топено сирење или свежа салата. Добар апетит!

The post Брз и евтин ручек – Ќофтиња од компири appeared first on Bukefal.

Оваа статија е превземена од bukefal.club


Оваа статија можете целосно да ја прочитате овде.

Слични статии