Свеж пијалaк кој го намалува апетитот и топи масти

Иако летото почнува да одминува, совршената фигура е нешто кон што се стремиме во текот на целата година. Кога сакаме да го отфрлиме вишокот на масти, ни треба нешто што ќе ни го намали апетитот и ќе помага за ефикасно согорување на вишокот калории. 

Споделуваме еден рецепт за свеж пијалок, која ќе му испорача на организмот многу витамин Ц, ќе ве хидрира, ќе го забрза метаболизмот и не на последно место, ќе го намали чувството на глад.

Еве ги потребните состојки:
1,5 л вода
1 средно голема краставица иситнета на тенки парчиња
1 малку парче фино сечкан корен од ѓумбир
1 лимон исецкан на тенки парчиња
10 листови свежо нане

Истурете вода во бокал и додадете ги останатите состојки во неа. Оставете да отстои цела ноќ, а наутро отстранете го лимонот, краставицата и ѓумбирот и нането. Пијте од овој пијалок најмалку 4 недели, кога чувствувате жед, глад или навечер пред спиење.

Статијата е превземена од lokalno.mk


Оваа статија можете целосно да ја прочитате овде.

Слични статии