Throttle/Brake – епизода 81: Порше слави роденден: Speedster и Taycan

Знам дека во тек е најважната споредна работа во светот и дека чекавте цели четири години за да уживате во магијата на фудбалската игра, но Porsche слави роденден. Седумдесетти по ред. Бујрум.

Спортските автомобили на гигантот од Штутгарт се убедливо најуспешните во автомобилскиот спорт. Од Ле Ман до неверојатните рекорди на Нурбургринг, кои за волја на вистината, само тие (Porsche) пак ќе ги соборат. Пред само неколку дена, на “Зелениот Пекол” Porsche 919 Evo го собори 35 години стариот рекорд на Стефан Белоф и Porsche 956. Новиот рекорд на патеката е безмалку една минута подобар (5:19.456) од 6:11 на Белоф. Истиот автомобил го сруши и рекордот на Луис Хамилтон (F1 болид) на патеката Спа во Белгија, а “Розевите свињи” повторно победија на престижниот Ле Ман. Но, Porsche има и еден друг, шмекерско-џезерски карактер, наречен Speedster. Роден е во Штутгарт, од каде се сели покрај бреговите на сончевата Калифорнија. Низ историјата, со Speedster се поврзуваат многу славни имиња и ликови, од Џери Сајнфилд до Хенк Муди од Калифорникејшн. Додека историјата се занимава со минатото, Porsche влече потези за комфорна иднина, со амбиции да биде на врвот како во старите добри денови, кои никогаш не ги заборавија.

^ Видео: Кралот

Оваа статија е превземена од 365.com.mk


Оваа статија можете целосно да ја прочитате овде.

Слични статии