Здравје во кора од портокал

Кога станува збор за овошјето, кората во голем број случаи ја фрламе, бидејќи од неа нема никаква корист или, не сакаме да ја јадеме. Меѓутоа, експертите тврдат дека кората од портокал е добра за здравјето и за убавината.

Една од најдобрите здравствени придобивки од кората од портокал е тоа што таа има за 200 проценти повеќе влакна отколку самиот плод од ова овошје. 

Па затоа ако имате чести проблеми со варењето, пробајте чај од кора од портокал. Прво оставате ја кората да се исуши, па во врела вода ставете цела кора и оставете да отстои 15 минути. Овој напиток може да биде ефикасен лаксатив.

Поубав здив – Заборавете на силните гуми за џвакање или ментол бонбони. Џвакањето кора од портокал ќе ви помогне во борбата против лошиот здив.

Ги јакне коските – Малку е познато дека кората од портокал има двапати повеќе калциум отколку самиот портокал. Во 100 грама кора се наоѓа повеќе од 150 мг калциум, додека во 100 грама портокал се наоѓа само 50 мг калциум, а калциумот е од суштинско значење за здравјето на коските и на забите.

Го штити срцето – Постојат многу активни состојки во кората, а една од нив – флавоноидот хесперидин, е одличен

Статијата е превземена од lokalno.mk


Оваа статија можете целосно да ја прочитате овде.

Слични статии