Жизел Бундхен јаде месо само два пати месечно

Во својата книга „Лекции: мојот начин да се разбере животот“, Жизел детално ја опишува растителната исхрана, на која таа и нејзиното семејство се придржуваат.

Жизел Бундхен јаде месо само два пати месечно, јадете само козјо и овчо сирење, пие сок од цвекло за време на менструацијата, но супермоделот не смета дека е премногу строго, што се однесува до нејзината исхрана.

Во својата нова книга, 38-годишната убавица открива дека ова е можно благодарение на личниот готвач Сузан, која работи во нивниот дом 5 дена во неделата.

По утринската медитација, Жизел го започнува својот ден со чаша топла вода и половина лимон.

За појадок таа подготвува за деца – 8-годишниот Бенџамин и 5-годишната Вивиен, безглутенски тост со бадемово масло и мед или јајца со авокадо или чаша со сецкани јаболка, шумски плодови и кокосов јогурт.

Таа пие чаша зелен сок додека го подготвува оброкот на децата. Типичниот рецепт содржи целер, краставици, половина зелено и половина црвено јаболко, куркума, ѓумбир, сок од лимон и понекогаш додава зелка или цвекло.

„Ако сум нерасположена, често консумирам цвекло и лимон за дополнително железо, како и витамин C“, објаснува таа.

Ако во текот на денот планирала исцрпувачки тренинг, јадете колач од свежо или замрзнато овошје, какао,

Статијата е превземена од lokalno.mk


Оваа статија можете целосно да ја прочитате овде.

Слични статии